İzmir Lokma

İZMİR LOKMA

İzmir lokması
maya, un, şeker ve tuz ile hazırlanan ve hamurun yağda kızartmasıyla hazırlanan ardından şerbetli olarak sunulan nefis bir Türk tatlısıdır. Yapılış tarzı ve şekli yöreden yöreye değişebilmektedir. Bazı yörelerde, pişi gibi şerbet olmadan peynirle de yapılabilen bir tatlıdır İzmir lokma
İzmir lokma, yıllardır halkımızın severek yediği bir tat olarak tarihe geçmiştir. Un, şeker, tuz ve yağ bir arada çok ağır olur diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Yapmasının o kadar kolay olmasının yanında bir o kadar da hafif bir tatlıdır. Arada bir kaçamak yapmakta pek bir sakınca yoktur. 
Bilinen İzmir lokması, ortası delikli yuvarlak şeklinde yapılmaktadır. Küre şeklide yapılana halk arasında, saray lokması denir. Halk arasında şekil vermesi kolay olduğu için genelde saray lokması yapılır. 
Kaynağına bakacak olursak Osmanlı sarayına dayanmaktadır. İsminden de anlaşıldığı gibi özellikle İzmir kültürünün bir parçası haline gelmiştir. Bu nedenle İzmir lokması olarak bilinir.
İzmir’de, özel günlerde, dini günlerde, neredeyse her köşe başında görebileceğiniz büyük ocaklarda pişirilip halka ücretsiz olarak dağıtılan bir tatlıdır İzmir lokma. Lokma kelimesi bir ağız, bir yudum, bir parça yemek anlamına gelen, lukma kelimesinden günümüze gelmiştir. Lokmanın farklı bir çeşidi şu an Arap kültüründe varlığını sürdüren ‘kadı lokması’ olarak da yapılmaktadır. 
İzmir lokması tarifi;
Hamur için gerekli malzemeler
4 su bardağı ılık su
6 su bardağı un ( un elenerek kullanılacak )
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 paket yaş maya
1 çay kaşığı tuz
Şerbeti için gerekli malzemeler
3 su bardağı su ( su oda sıcaklığında olacak )
3 su bardağı toz şeker
Yarım limon suyu ( limonu sıkarken çekirdeklerinden arındırmayı unutmayın )
Kızartmak için ise sıvı yağ
İzmir lokması tarifi için gerekli olan bütün malzemeler bunlardan ibaret.
Yapılışı; 
Yapması oldukça kolay olan bu tarifi çok uğraşmadan, kolaylıkla yapabilirsiniz. Çok hafif bir tatlı olduğu için çok tercih edilen bir tariftir. Öncelikle hamuru yapmaya başlamanız gerekmektedir. Bütün malzemeleri iyice karıştırın. Malzemeleri karıştırırken unu elemeyi unutmayın. Üstünü kapatarak hamuru mayalanmaya bırakın. 1 saat kadar mayalanması yetecektir. Hamurumuz mayalanırken İzmir lokmasının şerbetini hazırlayabiliriz. Su ve toz şekeri iyice karıştırıyoruz, tamamen eritmeye özen göstermelisiniz ve ardından orta ateşte kaynatıyoruz. Kıvama gelmeye başlayınca limon suyunu ekleyebilirsiniz. Limon suyunu ekledikten sonra yaklaşık 10 dakika kadar daha pişirip soğuması için kenara alıyoruz. Soğutmak için buzdolabına koymayın. Buzdolabına koyduğunuz takdirde donacak ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkacaktır.
Hamurumuz mayalandıktan sonra kızartma tavamıza sıvı yağımızı koyup kızdırıyoruz. Aynı zamanda küçük bir kasenin içine sıvı yağ koyup yanınızda bulundurun. Hamura şekil verirken elinize az bir miktar yağ sürüp o şekilde şekil vermelisiniz. Bu şekilde yağ aldığınız zaman hamur elinize yapışmayacak ve daha kolay şekil vereceksiniz. Şekil verirken avcunuza küçük bir miktar hamuru alıp yuvarlayın, simit gibi ortasına delik açıp şekil verebilirsiniz. Şekil verdiğiniz hamurları kızdırdığınız yağın içerisinde önlü arkalı olacak şekilde pembeleşene kadar kızartın. Hemen kızaracaktır yakmamak için çok uzun süre bekletmeyin. Kızarttığınız hamurları daha önceden hazırladığımız ve soğumuş olan şerbetin içine batırıp servis tabağına alıyoruz. Eğer tencerede fazladan şerbet arttıysa, servis tabağına dökebilirsiniz. Bu şekilde bol şerbetli olarak sunabilirsiniz. İşte İzmir lokması tarifiniz hazır. İsterseniz üzerine tarçın serperek servis edebilirsiniz. İzmir lokmasına tarçın çok yakışıyor. Tabi bu sizin damak tadınıza göre değişebilir. İstediğiniz şekilde servis edebilirsiniz, afiyet olsun. 

 

İzmir Lokma

 
Lokma tatlısı denildiginde ilk akla gelen isim İzmir Lokma'dır.
100 yıllara varan Lokma kültürünün yegane temsil eden şehirlerimizden bir tanesi olan izmir bu geleneğin en iyi şekilde sürdürmeye devam ettirerek Lokmanın o güzel ve hafif tadını unutturmayan şehirlerimizden bir tanesidir.
İzmir Lokma tatlısının bölgede her kez tarafından beyenilir ve severekde yenilir.
Karşıyakasından Bucasına,Bornovasından menderesine ve diger bölgelerde ise aynı şekilde çiğli,bayraklı,hatay,göztepe,balçova,narlıdere,karabağlar,gaziemir,üçkuyular,torbalı,tire,ödemiş,beydağ,konak,alsancak ve diger tüm il ve ilçeler İzmir Lokma tadını bilir ve her daim dökümünü yaptırmaktadırlar.
İzmir Lokmanın en büyük sırlarından bir tanesi hafif olması ve kişinin yedikten sonra üzerinde bir ağırlık 
hissi bırakmamasıdır.Usta elleden çıkan İzmir Lokma servis edildikten sonra her kez bu tatlının vaz geçilmez lezzetinden ve kokusundan bir tabak daha yemek ister.
İşte izmir Lokmanın doyulmaz lezzeti ve enfes tarifleriyle sizlerinde faydalanmasında vesile olmaktayız.
Her keze şimdiden afiyet olsun.
Etiketler : İzmir Lokma İzmir Lokmacı İzmir'de Lokmacı İzmir Lokma firmaları İzmir Lokma Şirketleri İzmir Lokmacısı Lokmacı İzmir Lokma İzmir İzmir En Ucuz Lokm